ZEMŘEL LUIS SALOM :( JEZDEC MOTO 2


Během druhého volného tréninku třídy Moto2 při Grand Prix Katalánska spadl Luis Salom ve 12. zatáčce. Trénink byl přerušen a Luis skončil v péči lékařů. Bohužel jeho zranění byla natolik vážná, že jim později podlehl.


S velkou lítostí oznamujeme, že po pádu během druhého volného tréninku třídy Moto2 na okruhu v Katalánsku u Barcelony zemřel 24letý španělský závodník Luis Salom, jezdec týmu SAG. Pád přišel v době, kdy do konce tréninku zbývalo přibližně 25 minut. Podle svědků chtěl prý zachránit highsidera, ale narazil společně s motorkou do ochranných bariér. Po incidentu byl trénink okamžitě přerušen červenou vlajkou a následně ukončen.

Na místo se sjely dva lékařské vozy a dvě sanitky, které se okamžitě pustily do ošetřování závodníka. Později přiletěl i vrtulník. Vzhledem k závažnosti jeho stavu bylo rozhodnuto ho převéztnakonec po silnici do nedaleké nemocnice General de Catalunya. Po příjezdu okamžitě podstoupil operaci, ale i přes maximální úsilí celého týmu v 16:55 místního času svým zraněním podlehl.

39-luis-salom-moto2-2016

Luis Salom se narodil na ostrově Mallorca 7. srpna 1991 a závodit začal už jako malý, kdy ukázal velký progres a talent mezi svými španělskými soupeři. V roce 2007 pak postoupil do seriálu Red Bull MotoGP Rookies Cupu, kde hned ve svém prvním závodě skončil druhý a ve čtvrtém závodě toho roku, který se jel v holandském Assenu, už zvítězil.

Luis svůj debut v šampionátu mistrovství světa zažil v Jerezu v roce 2009 ve třídě 125 ccm, kdy získal divokou kartu. V závodě skončil na 23. místě a nakonec dostal na posledních deset závodů sezóny angažmá u týmu WRB, kde dokázal zajet v britské GP šesté místo.

MOTORSPORT - Red Bull Riders Cup

V roce 2010 pak získal plnohodnotné angažmá u týmu Lambretta a hned ve druhém závodě získal mistrovský bod. Následně přestoupil do týmu Stipa-Mlenaar Racing, kde jezdil na Aprilii. Společně pak získali devět umístění v Top10. V portugalské GP skončil pátý a to už na sebe začal postupně strhávat pozornost.

V roce 2011 pak jezdil v týmu RW Racing, opět na Aprilii RSA 125. V tomto roce už dosáhl na svéprvní umístění na stupních vítězů při Dutch TT, kde skončil druhý. Úspěch to byl o to větší, že to pro tým byl domácí závod. Stejný výsledek pak zopakoval při závodě v Austrálii a celkově sezónu ukončil na osmém místě. V tu chvíli už také začínala být známější jeho přezdívka „El Mexicano“, kterou mu dali jeho přátelé.

S týmem RW Racing pokračoval dál, ale to už jezdil na Kalexu KTM, protože v roce 2012 vznikla nově třídě Moto3. V závodě v Indianapolis pak dokázal získat své první vítězství, když porazil Sandra Corteseho o pouhých 0,056 s. Jen o čtyři závody později vyhrál znovu, když opět porazil Corteseho, tentokrát to bylo při domácím závodě v Aragónu. Celkově v tomto roce ve třídě Moto3skončil druhý.

Díky tomu si v dalším roce zajistil angažmá u jednoho z nejlepších týmů ve třídě Moto3 – u Red Bull KTM Ajo, kde okamžitě zapůsobil vítězstvím prvního závodu v Kataru. V úvodních osmi závodech sezóny 2013 dokázal čtyřikrát vyhrát a nikdy neskončil mimo stupně vítězů. Během sezóny pak přidal další tři vítězství, včetně toho v Brně, a do posledního závodu ve Valencii přijel jako jeden z kandidátů na zisk titulu mistra světa. Tam bojoval spolu s Maverickem Viñalesem a Alexem Rinsem.

39-luis-salom-moto3-2013-02

V nejslabší třídě tak zažil největší úspěchy kariéry, když získal celkem 22 pódií, 9 vítězství a 4 pole position. Nikdy sice nevyhrál titul mistra světa, ale vždy se s ním muselo počítat a s tímto vědomím přestoupil do vyšší třídy Moto2 k týmu Sita Ponse.

39salom_luis-2014-moto2

Netrvalo dlouho a hned ve třetím závodě dojel v Argentině třetí a získal tak své první umístění na stupních vítězů ve třídě Moto2. Jen o tři závody později si nejlepší výsledek ještě zlepšil, když vMugellu skončil druhý. Bohužel druhá sezóna v tomto týmu byla mnohem náročnější a Luis se nemohl dostat na místa, kde by chtěl být. Celkem získal osm umístění v Top10.

luis-salom-moto2-pons-racing-2015

V letošní sezóně pak přešel do týmu SAG, kde hned v úvodním závodě v Kataru získal další umístění na stupních vítězů, když skončil druhý. Za tento úspěch hlavně děkoval mámě a rodině, která ho psychicky podporovala i v těch nejtěžších chvílích. I tentokrát byl připraven si jízdu před domácím publikem užít a tak, jako každý víkend, chtěl ze svého Kalexu dostat maximum.

Celý paddock Grand Prix i naše redakce přejí upřímnou soustrast rodině, přátelům a celému okolí Luise Saloma.

luis-salom-moto2-2016

Oblíbené novinky