ZEMŘEL LUIS SALOM :( JEZDEC MOTO 2


Během druhého volného tréninku třídy Moto2 při Grand Prix Katalánska spadl Luis Salom ve 12. zatáčce. Trénink byl přerušen a Luis skončil v péči lékařů. Bohužel jeho zranění byla natolik vážná, že jim později podlehl.


S velkou lítostí oznamujeme, že po pádu během druhého volného tréninku třídy Moto2 na okruhu v Katalánsku u Barcelony zemřel 24letý španělský závodník Luis Salom, jezdec týmu SAG. Pád přišel v době, kdy do konce tréninku zbývalo přibližně 25 minut. Podle svědků chtěl prý zachránit highsidera, ale narazil společně s motorkou do ochranných bariér. Po incidentu byl trénink okamžitě přerušen červenou vlajkou a následně ukončen.

Na místo se sjely dva lékařské vozy a dvě sanitky, které se okamžitě pustily do ošetřování závodníka. Později přiletěl i vrtulník. Vzhledem k závažnosti jeho stavu bylo rozhodnuto ho převéztnakonec po silnici do nedaleké nemocnice General de Catalunya. Po příjezdu okamžitě podstoupil operaci, ale i přes maximální úsilí celého týmu v 16:55 místního času svým zraněním podlehl.

39-luis-salom-moto2-2016

Luis Salom se narodil na ostrově Mallorca 7. srpna 1991 a závodit začal už jako malý, kdy ukázal velký progres a talent mezi svými španělskými soupeři. V roce 2007 pak postoupil do seriálu Red Bull MotoGP Rookies Cupu, kde hned ve svém prvním závodě skončil druhý a ve čtvrtém závodě toho roku, který se jel v holandském Assenu, už zvítězil.

Luis svůj debut v šampionátu mistrovství světa zažil v Jerezu v roce 2009 ve třídě 125 ccm, kdy získal divokou kartu. V závodě skončil na 23. místě a nakonec dostal na posledních deset závodů sezóny angažmá u týmu WRB, kde dokázal zajet v britské GP šesté místo.

MOTORSPORT - Red Bull Riders Cup

V roce 2010 pak získal plnohodnotné angažmá u týmu Lambretta a hned ve druhém závodě získal mistrovský bod. Následně přestoupil do týmu Stipa-Mlenaar Racing, kde jezdil na Aprilii. Společně pak získali devět umístění v Top10. V portugalské GP skončil pátý a to už na sebe začal postupně strhávat pozornost.

V roce 2011 pak jezdil v týmu RW Racing, opět na Aprilii RSA 125. V tomto roce už dosáhl na svéprvní umístění na stupních vítězů při Dutch TT, kde skončil druhý. Úspěch to byl o to větší, že to pro tým byl domácí závod. Stejný výsledek pak zopakoval při závodě v Austrálii a celkově sezónu ukončil na osmém místě. V tu chvíli už také začínala být známější jeho přezdívka „El Mexicano“, kterou mu dali jeho přátelé.

S týmem RW Racing pokračoval dál, ale to už jezdil na Kalexu KTM, protože v roce 2012 vznikla nově třídě Moto3. V závodě v Indianapolis pak dokázal získat své první vítězství, když porazil Sandra Corteseho o pouhých 0,056 s. Jen o čtyři závody později vyhrál znovu, když opět porazil Corteseho, tentokrát to bylo při domácím závodě v Aragónu. Celkově v tomto roce ve třídě Moto3skončil druhý.

Díky tomu si v dalším roce zajistil angažmá u jednoho z nejlepších týmů ve třídě Moto3 – u Red Bull KTM Ajo, kde okamžitě zapůsobil vítězstvím prvního závodu v Kataru. V úvodních osmi závodech sezóny 2013 dokázal čtyřikrát vyhrát a nikdy neskončil mimo stupně vítězů. Během sezóny pak přidal další tři vítězství, včetně toho v Brně, a do posledního závodu ve Valencii přijel jako jeden z kandidátů na zisk titulu mistra světa. Tam bojoval spolu s Maverickem Viñalesem a Alexem Rinsem.

39-luis-salom-moto3-2013-02

V nejslabší třídě tak zažil největší úspěchy kariéry, když získal celkem 22 pódií, 9 vítězství a 4 pole position. Nikdy sice nevyhrál titul mistra světa, ale vždy se s ním muselo počítat a s tímto vědomím přestoupil do vyšší třídy Moto2 k týmu Sita Ponse.

39salom_luis-2014-moto2

Netrvalo dlouho a hned ve třetím závodě dojel v Argentině třetí a získal tak své první umístění na stupních vítězů ve třídě Moto2. Jen o tři závody později si nejlepší výsledek ještě zlepšil, když vMugellu skončil druhý. Bohužel druhá sezóna v tomto týmu byla mnohem náročnější a Luis se nemohl dostat na místa, kde by chtěl být. Celkem získal osm umístění v Top10.

luis-salom-moto2-pons-racing-2015

V letošní sezóně pak přešel do týmu SAG, kde hned v úvodním závodě v Kataru získal další umístění na stupních vítězů, když skončil druhý. Za tento úspěch hlavně děkoval mámě a rodině, která ho psychicky podporovala i v těch nejtěžších chvílích. I tentokrát byl připraven si jízdu před domácím publikem užít a tak, jako každý víkend, chtěl ze svého Kalexu dostat maximum.

Celý paddock Grand Prix i naše redakce přejí upřímnou soustrast rodině, přátelům a celému okolí Luise Saloma.

luis-salom-moto2-2016

Oblíbené novinky

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms below to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.