Domov / ČLÁNKY / Objevte kouzlo café racerů

Objevte kouzlo café racerů

Může jezdit motorka na kafe? To asi ne, café v tomto případě nesouvisí ani tak s kávou, jako spíše s unikátním stylem. Caferacer, nebo také café racer, je speciální úprava motocyklů, která umožní dosáhnout co nejvyšší rychlosti. Stejně jako u závodních aut, i u motorek se taková úprava týká zejména odlehčení, respektive odstranění všeho nepotřebného, aby zbylo jen to nejnutnější pro jízdu. Bohužel to znamená také podstatně menší komfort, ovšem co by správný adrenalinový nadšenec pro vyšší rychlost neudělal. Pojďte se s námi podívat na historii těchto strojů.

 

Motorka na kafe?

První caferacery začaly být stavěny v 50. letech minulého století, kdy se majitelé klasických naháčů inspirovali motocykly ze závodních okruhů a upravovali si je do jejich podoby. Prolisy na nádržích, zkosená řídítka, co nejvíce odlehčená motorka, žádné blatníky, jen radost z jízdy. To byly ty pravé původní caferacery a toto kouzlo setrvalo až dodnes. Název těchto motocyklů je odvozen od závodů, které byly s těmito stroji pořádány. Jelikož je zkosení řídítek a velmi tenké sedlo vhodné spíše pro kratší jízdy, jezdci si dávaly závody od jedné kavárny ke druhé a pojem „café racer“ byl na světě.

 

 

Retro se vrací do módy

V současné době se tento typ motorek opět hojně vrací do módy a i velké značky produkují některé své modely postavené do jejich podoby. Ovšem největší kouzlo caferaceru spočívá právě v předělávání původního modelu na caferacer, kdy je výsledek mnohdy naprosto neuvěřitelný a motorka pak vypadá zcela jinak. Příkladem může být tolik oblíbené BMW R100, které původně bylo silničním motocyklem s krytím a mechanici jej upravují do takové podoby, že byste na konci jen sotva originál poznali. Mezi další velmi oblíbené stroje patří například modely CB od Hondy.

Hlavně pohoda

Při stavbě caferaceru je vždy důležité mít na paměti, že tyto motorky rozhodně nejsou staveny pro to, aby s nimi člověk trhal asfalt ze silnice, ale jde tu především o vášeň k samotné technické stránce motocyklů, vychutnávání si jízdy na něm a potěšení z toho, když má majitel možnost ušpinit si ruce od jeho oleje, během seřizování. Caferacer tak není motocykl, jako spíše skutečně frajerský životní styl, díky kterému se za vámi budou lidé na ulici otáčet.

O Admin

Majitel stránky a Facebookové komunity "Motorkáři jsou Rodina"

Podivej se také na

MOTOSALON 2017 – fotky od nás

Pár fotek od nás zejména pro ty, kteří se na letošní motosalon nedostali 🙂