MotoGP sezóna byla poprvé svědkem 1000 pádů


Poprvé v historii bylo motocyklové mistrovství světa svědkem více než 1000 pádů ve všech třech kategoriích – za jednu sezónu.


V loňském roce se počet pádů zastavil na čísle 976, ale v této sezóně, navíc se zbývajícím finále ve Valencii, jich je už 1011.

Tento nárůst je mnohem závažnější v MotoGP a je důsledkem nových technických předpisů zavedených v letošním roce, kterým se týmy stále přizpůsobují.

Dvěma největšími faktory byl návrat Michelinu jako dodavatele jednotných pneumatik a představení standardní elektroniky. Tyto dva prvky jdou ruku v ruce a hrají v pádech velkou roli.

Nejvíc se padalo v Moto3, kde je závod před koncem sezóny 388 pádů, o 21 méně než v roce 2015 (409).

Ve střední kategorii Moto2 jsou tam jezdci o něco lépe, když se k zemi odporoučeli ve 348 případech ve srovnání s 352 pády v loňském roce.

K výraznějšímu nárůstu došlo v MotoGP, kde loni bylo 215 nehod, letos zatím 275 s jedním zbývajícím závodem. Zde drží první čtyři příčky s celkem 80 pády jezdci Hondy – Cal Crutchlow a Jack Miller jich mají na kontě každý 24, i když Miller v tomto „souboji zvítězil“, protože letos vynechal několik závodů. Zbylé dvě příčky připadly Titovi Rabatovi a nově korunovanému mistru světa Marcu Marquezovi, kteří mají oba po 16 pádech.

Patnáctkrát se na zemi ocitli Alvaro Bautista i Eugene Laverty.

Na druhé straně žebříčku jsou Valentino Rossi a Maverick Viñales, kteří spadli jen čtyřikrát. Pět pádů neminulo ani Andreu Doviziosa nebo Hectora Barberu.

Oblíbené novinky